2019 Iowa State Wrestling Tournament Final Results

(Updated at 9:45pm Saturday)

The 2019 Iowa State Wrestling Tournament has wrapped up and here are the final results for area wrestlers

**Indicates wrestler has been eliminated or done wrestling

Area Class 1A Wrestlers
>Sibley-Ocheyedan had 1 wrestler at the state tournament in junior Trey Schuck.
**At 126 pounds, Schuck won his first round match over Carter Pals of Central Springs by a 7-4 decision.  Schuck advanced to the State Quarterfinals where Schuck lost a 13-4 major decision to Robert Avila Jr. of Lisbon on Friday morning and dropped into the second round of wrestlebacks where Schuck picked up a win by fall in 5:18 over Bowen Munger of Starmont to advance to the third round of wrestlebacks.  Schuck cruised to a win over Bryce Trees of North Butler-Clarksville, winning by fall in just 13 seconds.  Schuck lost his consolation semifinal to Cole Cassady of Martensdale-St. Mary's by a 9-6 decision. 

Trey Schuck won his 5th place match by fall in 3:20 over Michael McClelland of Don Bosco to finish in 5th place

>West Lyon had 1 wrestler at the state tournament in freshman Easton Fleshman. 
**At 220 pounds, Fleshman lost to top seed Garet Sims of Iowa Valley in the opening round by fall in 1:07.  Fleshman dropped into the wrestlebacks where he picked up a 6-1 win over Keegan Akers of Mediapolis in the first round of wrestlebacks to advance to the next round of wrestlebacks on Friday afternoon where Fleshman lost a 12-0 major decision to Luke Recker of East Buchanan and was eliminated from the tournament.

Area Class 2A Wrestlers
>Spirit Lake Park had 6 wrestlers at the state tournament
**At 106 pounds, freshman Jonathon Burnette won his 1st round match over Lincoln Mehlert of Union by a 5-4 decision and advanced to the State Quarterfinals where Burnette lost by an 8-2 decision to Jacob Mielke of Pocahontas Area.  Burnette dropped to the 2nd round of wrestlebacks where he was a winner by fall in 3:47 over Alex Beaver of West Liberty.  Burnette lost by a 7-6 decision to Rylie Anderson of Bondurant-Farrar in a 3rd round wrestleback match. 

Burnette was a winner in his 7th place over Lincoln Mehlert of Union, getting a late takedown to win 4-3 and finished in 7th place

**At 120 pounds, senior Kyler Dunn won his 1st round match against Walker Ikerd of Washington by a 7-6 decision.  Dunn advanced to the State Quarterfinals where he lost by fall in 1:19 to Drake Doolittle of Webster City.  Dunn dropped to the 2nd round of wrestlebacks where he lost by fall in 3:33 to Payton Drake of PCM, Monroe and has been eliminated from the tournament

**At 126 pounds, senior Joe Waters won his 1st round match over Averee Abben of Osage by technical fall (18-2) in 5:55 to advance to the State Quarterfinals.  Waters lost a 4-0 decision to top seed Andrew Flora of ADM, Adel in the quarterfinals, dropping him into the 2nd round of wrestlebacks where he picked up a win by a 14-9 decision over Trestin Sales of Eddyville-Blakesburg-Fremont.  Waters lost by a 13-4 major decision to Eric Kinkaid of Camanche in a 3rd round wrestleback match. 

Waters was a winner in his 7th place over Averee Abben of Osage winning by fall in 5:48 and finished in 7th place

**At 152 pounds, senior Kyler Rieck won his 1st round match over Carter Proffitt of Charles City by fall in 3:35 to advance to the State Quarterfinals.  Rieck picked up a win in the quarterfinals by fall in 1:36 over Connor Pellett of Atlantic.  Rieck picked up a win by a 6-5 decision in the State Semifinals over Easton Graf of Sergeant Bluff-Luton and will wrestle for a State Championship.

In the state title match, Kyler Rieck was a winner by a 16-8 major decision over Adam Ahrendsen of Union to win the State Championship

**At 160 pounds, senior Nate Cornwall lost his 1st round match to Cole Davis of Independence by fall in 4:18.  Cornwall dropped to the wrestlebacks where he lost a 4-1 decision to Andy Brokaw of Solon and is eliminated from the tournament.

**At 220 pounds, senior Dakoda Powell won his 1st round match over Kobe Simon of West Liberty by a 5-3 decision.  Powell advanced to the State Quarterfinals where he lost by fall in 5:38 to Kaden Sutton of ADM, Adel and dropped into the second round of wrestlebacks.  Powell picked up a win by fall in 1:51 over Cale Roller of Atlantic to advance to the third round of wrestlebacks where Powell picked up a win by a 9-0 major decision over Jarrett Meyer of Central Lyon/George-Little Rock.  Powell picked up a win by a 10-4 decision over Mike Hoyle of Solon in the consolation semifinals on Saturday. 

Powell was a winner by fall in 1:42 over Kobe Simon of West Liberty and finished in 3rd place

>Central Lyon/George-Little Rock had 5 wrestlers at the state tournament
**At 152 pounds, sophomore Kalen Meyer lost his 1st round match by a 10-6 decision in overtime to Scott Betterton of Vinton-Shellsburg, dropping him into the wrestlebacks where Meyer lost by a 5-1 decision to Mitchel Mangold of West Delaware and has been eliminated from the tournament.

**At 170 pounds, junior Bryce Vande Weerd lost his 1st round match against Paul Ryan of Mount Vernon by fall in 1:12.  Vande Weerd dropped into the wrestlebacks where he will lost by a 3-2 decision to Sam Miller of Van Meter/Earlham and has been eliminated from the tournament.

  **At 195 pounds, senior Kolton Bus won his 1st round match by fall in 1:20 over Joseph Hofbauer of Ballard to advance to Friday's State Quarterfinals.  Bus picked up a win by fall in 2:31 over Thomas Bentley of Red Oak in the quarterfinals to advance to tonight's State Semifinals.  Bus got a win by a 10-6 decision over Dalton Chipp of Hampton-Dumont-CAL in the State Semifinals. 

In the state championship match, Kolton Bus lost by tech fall (16-0) in 5:18 to Julien Broderson (53-0, SR) of Davenport Assumption in the state title match and finished in 2nd place

*At 220 pounds, junior Jarrett Meyer lost his 1st round match by fall in 3:34 to Seth Adrian of Davenport Assumption.  Meyer dropped into the wrestlebacks where he was a winner by fall in 3:21 over Wyatt Scheidel of Crestwood, Cresco to advance to the second round of wrestlebacks.  In his third round wrestleback, Meyer picked up a 3-2 win over Lake Stahlberg of Monticello.  Meyer lost by a 9-0 major decision to Dakoda Powell of Spirit Lake Park in a third round wrestleback match. 

Meyer lost by fall in 1:20 to Seth Adrian of Davenport Assumption and finished in 8th place

**At 285 pounds, senior Jarrett Fastert lost his 1st round match to Taven Rich of Maquoketa by fall in 5:25.  Fastert dropped into the wrestlebacks where he was a winner by fall in 1:34 over Jace Smith of PCM, Monroe to advance to the second round of wrestleback matches where Fastert dropped a 3-1 decision to Drew Evans of Independence and has been eliminated from the tournament

>Okoboji had 2 wrestlers at the state tournament
**At 126 pounds, junior Blake Abrahamson lost by fall in 3:18 in his 1st round match against Mason Cleveland of New Hampton/Turkey Valley.  Abrahamson dropped into the wrestlebacks where he lost by fall in 4:54 to Trestin Sales of Eddyville-Blakesburg-Fremont and has been eliminated from the tournament.

**At 132 pounds, junior Hunter Abrahamson lost by fall in 1:34 in his 1st round match against Remington Hanson of Clarion-Goldfield-Dows.  Abrahamson dropped into the wrestlebacks where he lost by a 13-2 major decision to Gage Long of Ballard and has been eliminated from the tournament.

>Sheldon/South O'Brien had one wrestler at the state tournament
**At 182 pounds, senior Luke Jenness won his 1st round match over Michael Gilbert of Webster City by fall in 1:45.  Jenness lost by a 6-2 decision to Tristin Westphal of Washington in the State Quarterfinals and dropped into the 2nd round of wrestlebacks.  Jenness was a winner by fall in 3:01 over Dawson Palmer of Decorah to advance to the third round of wrestlebacks.  Jenness won by fall again, this time in 2:42, over Jack Neuhaus of West Delaware.  Jenness picked up a win by an 11-1 major decision over Evan Rosonke of New Hampton/Turkey Valley in the consolation semifinals.

Luke Jenness was a winner by fall in 2:00 over Nolan Harsh of ADM, Adel and finished in 3rd place



Leave Us a Comment!

Be the first to comment on this post!

Leave Us a Comment!

Captcha Image