Section 3AA Individual Wrestling Tournament Results

**indicates wrestler has been eliminated from tournament

Worthington Trojans
At 113 pounds, Worthington's Hser Eh Pwae won his 1st round match against Ben Johnson of Wabasso/Red Rock Central by pinfall in 2:26 to advance to Section Quarterfinals.  Hser Eh Pwae picked up a win by fall in 4:33 over Layton Wittnebel of United in the Quarterfinals to advance to Saturday's Section Semifinals.  Hser Eh Pwae picked up a win by fall in 1:17 over Tucker Oeltjenbruns of Luverne in the Semifinals and moves into this afternoon's championship match and Hser Eh Pwae wins the Section Championship with an 8-0 major decision victory over Jordan Wolter of Fairmont/Martin County West to advance to the state tournament

At 120 pounds, Worthington's Hser Moo Pwae is the #1 seed in the tournament and had a 1st round bye.  In the Section Quarterfinals Hser Moo won by fall in 57 seconds over Rebekah Hoppe of New Ulm to advance to Saturday's Section Semifinals.  It was the 100th win in the career of Hser Moo Pwae.  Hser Moo Pwae made quick work of Austin Irlbeck of Wabasso/Red Rock Central in the semifinals, winning by fall in 1:42 to advance to this Section Championship where Hser Moo Pwae won a 9-1 major decision over Zach Ringnell of Fairmont/Martin County West to win the section title and advance to the state tournament

At 126 pounds, Worthington's Jake Prunty won his 1st round match over Dylan Dulas of Marshall by a 10-3 decision.  In the Section Quarterfinals, Prunty lost a 6-3 decision in triple overtime to Sean Houk of New Ulm in the quarterfinals, dropping him into the wrestlebacks where he picked up a win by fall in the 2nd period over Tori Rupp of Quad County to advance to next round of wrestlebacks where he won again, this time a 4-2 decision victory over Anthony Axford of Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove.  Prunty won a 5-0 decision over Dylan Dulas of Marshall to win 3rd place but did not get a true second match

**At 132 pounds, Worthington's Brayden Donkersloot lost his 1st round match against #1 seed Ethan Thein of Quad County by an 8-2 decision and drops into the wrestlebacks where he lost an 11-1 major decision to Tyson Doubler of Wabasso/RRC and is eliminated from the tournament

**At 138 pounds, Worthington's Jeffrey Camacho lost by fall in 3:38 to Cole Hatch of Quad County in the Section Quarterfinals, dropping him into wrestlebacks where he lost a 10-5 decision to Nick Erbes of Marshall and is eliminated from the tournament

At 145 pounds, Worthington's King Blanchette lost in the Section Quarterfinals by a 7-0 decision to Miles Kattevold of Quad County, dropping him in the wrestlebacks where he picked up an 8-1 win over Tommy Amberg of Redwood River Valley to advance to medal round where he lost a close 2-1 decision to Brakken Bierl of Wabasso/RRC and get a rematch with Kattevold for 5th place.  Kattevold won the match by a 14-3 major decision as Blanchette finishes in 6th place

At 152 pounds, Worthington's Mason Byrne lost in the Section Quarterfinals by a 9-2 decision to Jeremiah Dooyema of Luverne.  Byrne drops into the wrestlebacks where he picked up a win by 4-0 decision over Nash Mayer of Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove.  Byrne then got a win by fall in 4:38 over Jimmy Carlson of Fulda/MCC to advance to medal round where he lost a 7-1 decision to Matt Henriksen of United.  Byrne lost by a 3-1 decision to Caleb Kemp of Wabasso/Red Rock Central and finished in 6th place

At 160 pounds, Worthington's Cody Michelson won his Section Quarterfinal by pinfall in 1:56 over Collin Noriega of Marshall.  Michelson lost in the Section Semifinals by an 11-0 major decision to #1 seed Sam Baier of Redwood River Valley, dropping him into wrestlebacks where he picked up a win by a 10-2 major decision over Tate Meyer of Fulda/MCC.  Michelson lost his 3rd place against Mitchell Fulton of Wabasso/RRC by a 10-5 decision and finishes in 4th place

At 170 pounds, Worthington's Vince Riley is the #2 seed and received a 1st round bye.  Riley won his Section Quarterfinal over Colton Struxness of Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley/Montevideo United by pinfall in 1:02 to advance to Saturday's Section Semifinals where Riley picked up a 1-0 decision victory over Nick Altermatt of Wabasso/Red Rock Central to advance to the finals where Riley lost to #1 seed Brady Goblirsch of Redwood River Valley by a 12-7 decision, but no true second match was needed and Riley finishes 2nd and qualifies for the state tournament

At 182 pounds, Worthington's Brandon Kempema is the #2 seed and won by a 15-0 Technical Fall in 3:34 over Peter Klimek of New Ulm in the Section Quarterfinals to advance to Saturday's Semifinals.  Kempema lost a 10-0 major decision to Cole Anderson of Wabasso/Red Rock Central in he semifinals dropping him into the wrestlebacks where he lost by fall in 3:36 to to Wyatt Martin of Marshall and will won his 5th place match over Austin Schmitt of United by a 7-0 decision and takes 5th place

**At 195 pounds, Worthington's Zach Bruns received a 1st round bye.  In the Section Quarterfinals, Bruns lost to #1 seed David Nelson of Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley/Montevideo United by a 5-1 decision.  In the wrestlebacks Bruns lost by fall in the 3rd period to Brian Bratsch of Quad County, eliminating him from the tournament

At 220 pounds, Worthington's Nic Putnam wasted no time in the Section Quarterfinals, picking up a pin in 30 seconds over Josh Cavaness of Quad County.  Putnam advanced to the Section Semifinals where he won a 2-1 decision in triple overtime over Cole Bungarden of United to advance to the finals where he lost a 3-1 decision in overtime to #1 seed Jared Welch of Wabasso/RRC and wrestled a true second match against Nathan Berg of New Ulm with Putnam winning by fall in 1:17 to become the 4th Trojan to qualify for state

At 285 pounds, Worthington's Ty Veen lost by pinfall in 5:28 to Ethan Beckler of Quad County in the Section Quarterfinals.  Veen drops to the wrestlebacks where Veen he picked up a 7-3 decision win over  Sam Bauer of Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove and advanced to the next round where Veen lost a 2-0 decision to Mason Hutt of United.  Veen won his rematch with Ethan Beckler of Quad County by a 20-9 major decision and takes 5th place

Fulda/Murray County Central
At 106 pounds, Fulda/MCC's Danny Blankenship had a 1st round bye.  In the Section Quarterfinals, Blankenship lost a 5-0 decision to Ayden Friese of Quad County, dropping him into the wrestlebacks where he picked up a win by fall in 4:22 over Hunter Baker of Luverne.  Blankenship picked up a win by fall in the 3rd period over Cole Ranweiler of New Ulm to advance into the medal rounds where he lost by technical fall 20-2 in 4:55 to Hsa La Eh of Marshall.  Danny Blankenship finished in 5th place, picking up a 19-4 tech fall over Josh Hesse of Wabasso/RRC

At 132 pounds, Fulda/MCC's Clayton Hartle won his 1st round match by pinfall in 1:03 over Austin Axford of Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove to advance to Section Quarterfinals. Hartle lost by fall in 2:50 to Hunter Ranweiler of New Ulm in quarterfinals and drops into the wrestlebacks where he won an 11-8 decision over Tyson Doubler of Wabasso/Red Rock Central to advance into medal round where he lost by fall to Mario Maldonado of Fairmont/Martin County West.  Hartle lost by fall in 41 seconds to Toby Semler of Marshall and finished in 6th place

**At 138 pounds, Fulda/MCC's Logan Ahlers lost by fall in 1:56 in his 1st round match against Christian Kanten of Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley/Montevideo United and drops to the wrestlebacks where he lost by fall in 2:37 to Jace Paplow of Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove and is eliminated from the tournament

**At 152 pounds, Fulda/MCC's Jimmy Carlson lost by pinfall in 48 seconds to Kirby Winson of Quad County in the Section Quarterfinals.  Carlson drops into the wrestlebacks where he won by fall in 2:19 over James Ploeger of Redwood River Valley and advances to face Mason Byrne of Worthington with Carlson losing by fall in 4:38, eliminating him from the tournament

At 160 pounds, Fulda/MCC's Tate Meyer lost in the Section Quarterfinals by pinfall in 1:30 to Mitchell Fulton of Wabasso/Red Rock Central, dropping him into the wrestlebacks where he won by fall in 59 seconds over Tyler Timm of Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove to advance to medal round to face Worthington's Cody Michelson.  Meyer lost by a 10-2 major decision and and wrestled Sean Grosklags of Quad County for 5th place with Meyer winning by fall in 5:01 to take 5th place

**At 170 pounds, Fulda/MCC's John Sweetman lost in the 1st round by pinfall in 2:38 to Austin Friese of Quad County.  Sweetman drops to the wrestlebacks where he lost by fall in 1:37 to Jaiden Bahr of Marshall, eliminating him from the tournament

Leave Us a Comment!

Be the first to comment on this post!

Leave Us a Comment!

Captcha Image